Czosnek – kiedy warto po niego sięgnąć

Czosnek to niezwykłe warzywo, które często jest nie tylko przyprawą, ale i lekarstwem. Zawiera bowiem dużo witamin i składników mineralnych. Nie oznacza to jednak, że można je spożywać w nieograniczonych ilościach, gdyż byłoby to zbyt obciążające dla naszego układu pokarmowego. Jakie właściwości ma czosnek i kiedy warto po niego sięgnąć?

Wartości odżywcze i zdrowotne czosnku

Średniej wielkości ząbek czosnku waży 5 gr i daje jedynie 7 kcal energii. Zawiera między innymi witaminę C, witaminy z grupy B, magnez, potas i żelazo. Czosnek działa przeciwskurczowo, zwiększa wydzielanie żółci i soku żołądkowego, chroni przed zgagą, wspomaga drogi oddechowe i moczowe. Ponadto, zwalcza ból głowy oraz zmęczenie. Stosuje się go także wspomagająco podczas leczenia przeziębienia i grypy. Zawarta w nim alliina, która przekształca się w allicynę, odpowiedzialną za charakterystyczny i intensywny smak oraz zapach czosnku, chroni serce i działa silnie antybakteryjnie. Duża zawartość antyoksydantów wpływa korzystnie na organizm, niwelując szkodliwe wolne rodniki, które mogą prowadzić m.in. do nowotworów, których z kolei namnażanie komórek jest dodatkowo zwalczane przez antybakteryjne działanie czosnku. Gdy cierpimy na infekcje, warto przygotować syrop z czosnku. Wystarczy zgnieść kilka jego ząbków, dodać sok z cytryny i rozcieńczyć chłodną wodą. Czosnek może być stosowany do dezynfekcji ran, gdyż zduszony i przyłożony bezpośrednio do rany, ma silne działanie odkażające.

Czytaj również  Ziele angielskie przyprawa - właściwości, wartości odżywcze.

Czy można zażywać czosnek w ciąży i podczas karmienia piersią?

W okresie ciąży warto sięgać po czosnek jako sposób na walkę z infekcjami. Dzięki temu istnieje większa szansa, że po narodzinach niemowlak będzie tolerował intensywny i często uznawany za nieprzyjemny, smak czosnku, który przedostaje się do mleka matki. Podczas karmienia piersią należy uważać na spożywaną ilość czosnku, gdyż działa on drażniąco na układ pokarmowy, który u małego dziecka jest szczególnie wrażliwy. Ponadto, maluch może wyczuć smak czosnku w pokarmie mamy, więc warzywo należy stopniowo włączać do diety matki karmiącej.

Ile czosnku można jeść? Kiedy warzywo szkodzi?

Dziennie nie można jeść więcej niż trzy ząbki czosnku, gdyż warzywo może działać drażniąco na układ pokarmowy. Jeśli jesteśmy przeziębieni i chcemy się leczyć czosnkiem, przez kilka dni można jeść go więcej. Czosnek należy gotować maksymalnie kilka minut, jednak warto unikać jakiejkolwiek obróbki termicznej, gdyż traci on wtedy właściwości antybakteryjne. Spożywany z mięsem zmniejsza negatywne działanie niekorzystnych kwasów tłuszczowych nasyconych, które w nadmiarze znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Pamiętajmy, że czosnku nie należy łączyć z lekami z grupy NLPZ (Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne), gdyż podwójne działanie przeciwzakrzepowe może prowadzić do krwawień. W połączeniu z paracetamolem warzywo działa szkodliwie na wątrobę. Z kolei jako dodatek do drożdży spowoduje, że ciasto nie wyrośnie.

Czytaj również  Mozzarella w kuchni – dlaczego warto i jak jeść ten ser?

Czosnek to jeden z niewielu antybiotyków występujących w naturze. Wyraziste w smaku warzywo wzmacnia odporność i chroni przed przeziębieniem, więc warto je dodawać do potraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *