Witamina K2, dlaczego jest tak ważna?

Nasz organizm potrzebuje witamin, by sprawnie działać. Jedną z ważnych dla naszego organizmu jest witamina K, która warunkuje prawidłowe procesy krzepnięcia krwi. Jej niedobór objawia się przedłużającym się krwawieniem, krwotokami z nosa oraz obfitymi miesiączkami. Obecnie coraz częściej się mówi także o konieczności suplementacji witaminy K2 MK7. Dlaczego jest taka ważna?

Zadania witaminy K. Za co odpowiada witamina K2 MK7?

Witamina K to grupa związków nierozpuszczalnych w wodzie, ale rozpuszczalnych w tłuszczach, które są konieczne do ich wchłonięcia przez organizm. Do grupy tej należą: witamina K2, K1, K3. Witamina K1 jest jasnożółtą cieczą, odporną na działanie temperatury. Witamina K2 znajduje się głównie w drobnoustrojach. Witamina ta jest niezbędna do syntezy osoczowych czynników krzepnięcia krwi oraz białka protrombiny, która zachodzi w wątrobie. Zapobiega krwawieniom i pękaniu naczynek krwionośnych i zmniejsza nadmierne krwawienie miesiączkowe. Wykazuje także działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Witamina K uczestniczy w formowaniu tkanki kostnej. Odgrywa także duże znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o roli witaminy K2 w organizmie, gdyż związek ten wpływa na funkcjonowanie m. in. układu nerwowego, układu sercowo – naczyniowego czy układu kostnego. Witamina K2 odgrywa kluczową rolę w profilaktyce osteoporozy. Dla regulacji gospodarki wapniowej nie jest zatem konieczna obecność wyłącznie witaminy D3, ale także witaminy K2. Gdy brakuje tej ostatniej, wówczas wapń może nie być kierowany do kości i odkładać się w tkankach miękkich. Witamina K2 wykazuje także działanie protekcyjne względem układu sercowo – naczyniowego, bo zapobiega wapnieniu ścian naczyń krwionośnych.

Zapotrzebowanie organizmu na witaminę K2 MK7?

Średnie zapotrzebowanie na witaminę K u dorosłych wynosi 1 mikrogram/ kg m. c. Jest to jednak ilość wymagana do tego, aby zapewnić prawidłowy przebieg procesów krzepnięcia, a dane nie były aktualizowane. Obecnie wiadomo, że witamina K pełni znacznie więcej funkcji w organizmie, stąd zapotrzebowanie na tą witaminę może być znacznie większe. Zwiększone zapotrzebowanie wykazują noworodki, które rodzą się z bardzo niskim poziomem tego związku we krwi. Dużo potrzebują jej także osoby stosujące przewlekle antybiotyki, cierpiące na zespoły wchłaniania, dotknięte długotrwałymi biegunkami, w podeszłym wieku, ze schorzeniami wątroby oraz stosujące niewłaściwie zbilansowaną dietę. Jeśli w organizmie brakuje witaminy K2 MK7 pojawią się

Czytaj również  Zajady – skąd się biorą i jak je wyleczyć?

objawy związane z zaburzeniem procesów krzepnięcia krwi – siniaki na skórze, krwotoki z nosa, krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów czy bardzo obfite miesiączki. W dłuższej perspektywie czasu może natomiast dojść do rozwoju schorzeń układu sercowo – naczyniowego (miażdżyca, nadciśnienie), osteoporozy. W takiej sytuacji trzeba zadbać o suplementację tej witaminy.

Brak witamin może prowadzić do chorób zwanych awitaminozami. W przypadku witaminy K2 MK7 może to prowadzić do problemów z krzepliwością krwi i łamliwością kości. Jedzmy więc zdrowo, a jeśli mamy obawy, że tej witaminy może nam brakować, zdecydujmy się na suplementację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *