Czy mogę karmić swoje dziecko mlekiem w proszku?

Najlepszym pokarmem dla noworodków i niemowląt jest mleko matki. Zdarzają się takie sytuacje, w których kobieta nie może karmić dziecka piersią lub maluch nie najada się do syta. Kiedy tak się stanie, trzeba rozpocząć dokarmianie niemowlęcia odpowiednim do wieku mlekiem w proszku.

Kiedy podać mleko w proszku?

Noworodki i niemowlęta powinny być karmione mlekiem mamy. Pokarm kobiecy jest najlepszy pod względem odżywczym, gdyż zawiera optymalną ilość białka, witamin i soli mineralnych dopasowanych do wieku niemowląt. Są jednak takie sytuacje, gdy kobieta nie może karmić piersią. Wiele mam ma za mało mleka i dziecko jest po prostu głodne. Wtedy trzeba podać niemowlęciu mleko w proszku, czyli mleko modyfikowane, ale powinno się to robić stopniowo. Przede wszystkim trzeba najpierw podawać pierś, a później mieszankę i dać dziecku czas na to, by przyzwyczaiło się do picia z butelki. Wybierzmy mleko modyfikowane dostosowane do wieku dziecka, gdyż jego skład jest dopasowany do potrzeb dziecka na danym etapie rozwoju. Wybór mleka w proszku trzeba skonsultować z lekarzem pediatrą lub położną, aby mieć pewność, że dziecko na przykład nie ma alergii na białko mleka krowiego i można u niego stosować daną mieszankę.

Czytaj również  Pięć produktów niezbędnych w każdej kuchni

Rodzaje mleka w proszku. Które mleko wybrać?

W sklepach i aptekach znajdziemy wiele rodzajów mleka, a zróżnicowanie wynika z różnych potrzeb niemowląt. Są bowiem dzieci z alergią pokarmową, nietolerancją laktozy, niedojrzałym układem trawiennym czy celiakią. Specyficzne wymagania ma także dziecko przedwcześnie urodzone, a jeszcze inne dwulatek, który nadal pija mleko w proszku. Mleko modyfikowane produkuje się z mleka krowiego, zmodyfikowanego odpowiednio do potrzeb odżywczych małych dzieci. Z mleka usuwany jest nadmiar białka i substancji mineralnych takich jak potas, sód, fosfor i chlor, a sztuczna mieszanka jest wzbogacona w witaminy (A, E, C, K), pierwiastki (żelazo, wapń, cynk, miedź) oraz inne składniki odżywcze. Rodzice dzieci zagrożonych alergią powinni podawać mleko typu HA, czyli hipoalergiczne, przeznaczone do profilaktycznego stosowania u zdrowych dzieci, ale posiadających w rodzinie osoby obciążone alergią. Jeśli u dziecka już wystąpiła alergia, odpowiednim mlekiem w proszku będą hydrolizaty, czyli preparaty o wysokim stopniu hydrolizy. W procesie hydrolizy białka mleka krowiego zostają podzielone na małe cząsteczki, które nie wykazują już właściwości uczulających. Mleko AR to preparat przeznaczony dla dzieci cierpiących na chorobę refluksową, a mleko modyfikowane R podaje się dzieciom, które mają duży apetyt.

Mleko w proszku trzeba dobrać tak, by odpowiadało na potrzeby organizmu dziecka. Zanim zdecydujemy się na jedną z mieszanek, zapytajmy o radę pediatrę.

Czytaj również  Pielęgnacja skóry twarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *