Jak dbać o higienę soczewek i oczu?

Oko to jeden z najbardziej wrażliwych ludzkich narządów. Ze względu na delikatną konstrukcję jest bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Niestety oczy są również bardzo narażone na różne infekcje i choroby, na które zapada się niezależnie od wieku. Nawet jeśli dbamy o wzrok, to nie możemy uchronić go przed niekorzystnym działaniem środowiska, a przede wszystkim komputerów, przed którymi spędzamy coraz więcej czasu. Co robić, by cieszyć się dobrym wzrokiem jak najdłużej?

Przede wszystkim czyste ręce

Niezależnie czy mamy świetny wzrok czy nosimy okulary albo korekcyjne szkła kontaktowe, zawsze musimy pamiętać o jednym. Przy kontakcie z okiem, zawsze trzeba mieć czyste ręce. Malowanie oczu, zmywanie makijażu, zakładanie soczewek, czy nawet zwykłe tarcie może wprowadzić do oka bakterie, jeśli tylko zapomnimy o higienie.

Czy soczewki to rzeczywiście większe ryzyko?

Wiele wątpliwości wciąż budzą soczewki kontaktowe. Chociaż od ich pojawienia się na rynku minęło już sporo czasu, to jednak nie wciąż nie obalono związanych z nimi mitów. A do tych zalicza się właśnie większe ryzyko infekcji różnego typu. To przekonanie obalają jednak okuliści i sami producenci soczewek. Szkła kontaktowe są bezpieczne. Trzeba tylko zachować podstawowe zasady higieny. Zawsze nakładać je czystymi dłońmi, a po zdjęciu dokładnie czyścić przeznaczonym do tego preparatem.

Czytaj również  Orzechy do prania - naturalne sposoby prania

W przypadku soczewek ważny jest też termin przydatności. Przed założeniem soczewek dokładnie trzeba czytać instrukcje. Nie powinno się również nosić ich dłużej, niż zezwala na to producent. Nie można dopuścić też do sytuacji, że będzie się spało w soczewkach. Konsekwencje takich niedopatrzeń mogą okazać się bardzo poważne.

Jednodniowe czy na dłuższy czas?

Dla niektórych osób, codzienna pielęgnacja soczewek może być niewygodna i problematyczna. Rozwiązanie tego problemu jest proste. Zamiast szkieł terminowych wystarczy wybrać szkła jednodniowe. Jak sama nazwa wskazuje, zakłada się je na jeden tylko dzień, a po zdjęciu wyrzuca, by na kolejny dzień wziąć nową parę. Jednodniowe szkła to na pewno wielka wygoda, ponieważ wykluczają one konieczność czyszczenia ich za każdym razem po zdjęciu. Kosztowo jednodniowe soczewki również są bardzo korzystne dla portfela. W opakowaniu znaleźć można zazwyczaj soczewki na miesiąc, a w przeliczeniu na parę sztuk, koszt dzienny to kilka złotych. Niewiele, by zyskać idealnie ostry wzrok bez okularów.

Kiedy warto zachować szczególną ostrożność?

Na największe ryzyko związane z infekcją bakteryjną narażone są szczególnie osoby, które mają kontakt z wodą. O problem z oczami bardzo łatwo na basenach. Korzystanie z soczewek kontaktowych w takich miejscach jest niewskazane, ze względu na ryzyko infekcji. Można jednak zdecydować się na stosowanie soczewek jednodniowych. W takich wypadkach tuż po zakończeniu pływania można zdjąć soczewki i wyrzucić je bez obaw o wzrok. To wygodne i higieniczne rozwiązanie.

Czytaj również  Jak bezpiecznie łączyć leki przeciwbólowe?

Chociaż szkła kontaktowe dobrze trzymają się powierzchni oka, na basenie lepiej jest jednak pływać w dodatkowych okularach pływackich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *