Jak dbać o oczy w klimatyzowanym biurze

Coraz więcej firm decyduje się na zainstalowanie klimatyzacji. Dzięki temu nawet upalnym latem w biurze panuje przyjemny chłód, co niewątpliwie sprzyja efektywnej pracy. Jednak z czasem zaczynają pojawiać się dolegliwości ze strony oczu – swędzenie czy zaczerwienienie. To pierwsze objawy syndromu oka biurowego. Jak się przed tym uchronić i jak dbać o oczy w klimatyzowanych pomieszczeniach?

Czym jest syndrom oka biurowego?

Syndrom oka biurowego, znany także jako zespół suchego oka, to dolegliwość coraz powszechniejsza. Pojawia się wówczas, gdy rogówka i spojówka są w zbyt mały stopniu pokryte filmem łzowym. Wynika to ze zbyt małej ilości łez lub ich nieprawidłowego składu. Oko biurowe objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem i bólem oczu, a niekiedy także zwiększoną wrażliwością na światło. Wiele osób uskarża się również na nieprzyjemne uczucie piasku pod powiekami.

Z czasem pojawiają się problemy z ostrością widzenia. Oczy stają się przekrwione, a mruganie będące naturalnym mechanizmem obronnym przed wysuszaniem oczu, sprawia ból. W takiej sytuacji rozwiązaniem mogą być tzw. sztuczne łzy, które można kupić w każdej aptece bez recepty. Nawilżają one oczy, oczyszczają je z alergenów oraz chronią przed infekcjami bakteryjnymi. Poza tym są całkowicie bezpiecznie i nie uzależniają. Problemy z oczami spowodowane przez przebywanie w biurach klimatyzowanych, pogłębia też złe oświetlenie miejsca pracy oraz stosowane w pobliżu środki czyszczące. Należy zainwestować więc w żarówki dające jasne światło o ciepłej barwie.

Czytaj również  Zamiast chipsów i paluszków – 5 zdrowych przekąsek

 

Jaki preparat wybrać?

Wybór preparatów zastępujących łzy jest wiele. Sztuczne łzy mają formę kropli, żeli lub żeli tworzących żel. W ich składzie znajduje się woda i środki zagęszczające, które zatrzymują ją na powierzchni oka. Od rodzaju zastosowanego polimeru uzależniona jest długość działania preparatu. Wiele środków zawiera kwas hialuronowy. Ten wiskoelastyczny polimer dzięki spiralnej budowie makrocząsteczki posiada właściwości wiązania wody. Poza tym obecny jest w ludzkim oku także naturalnie, a więc nie grozi wystąpieniem alergii.

 

Jak zadbać o swoje oczy przy włączonej klimatyzacji?

Długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach w znacznym stopniu, bo aż dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia syndromu suchego oka. Co ciekawe, na uczucie suchości w oku szczególnie narażone są kobiety, co związane jest z poziomem estrogenu w ich organizmie. Poza tym warto pamiętać, że problem ten nie kończy się wraz z zimą, gdyż w tym czasie powietrze ulega wysuszeniu na skutek ogrzewania. Dlatego też warunki panujące w klimatyzowanym biurze mogą niekorzystnie oddziaływać na kondycję oczu przez cały rok. Niestety na klimatyzację nie ma się wpływu, można jedynie próbować zmniejszyć negatywne skutki jej działania. Trzeba przede wszystkim regularnie nawadniać oko od zewnątrz (przy pomocy specjalnych kropli) oraz od wewnątrz poprzez picie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Pomocny okazać może się również nawilżacz powietrza, nawet niewielki, zasilany na USB. Warto także co jakiś czas robić sobie przerwę do pracy i wykonać “gimnastykę narządu wzroku”. Mruganie jest w końcu naturalnym sposobem na nawilżenie oczu.

Czytaj również  Pięć produktów niezbędnych w każdej kuchni

One thought on “Jak dbać o oczy w klimatyzowanym biurze

  1. katarzyna

    no niestety ale krople to podstawa, u mnie poczatki byly ciezkie, 8 godizn przed komputerem a moje oczy doslownie odlatywaly…musialam sie rozejrzec za jakimis kroplami nawilzajacymi, znajoma polecila Starazolin i w sumie pomagaja, jestem zadowolona z dzialania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *