Jak usunąć blizny po urazach?

Każda rana zostawia ślad na naszej skórze. Niektóre z nich znikają szybko, a inne zostają z nami na dłużej. Wygląd blizny zależy od indywidualnych cech, miejsca występowania niedoskonałości oraz okoliczności jej powstania. Czy da się je usunąć? Co wybrać – maść na blizny (np. Dermatix) czy zabiegi kosmetyczne?

Skąd się biorą blizny?

Blizna to zmiana skórna powstała poprzez uszkodzenie skóry właściwej i zastąpienie jej tkanką łączną włóknistą. Kiedy rana się goi komórki tkanki łącznej produkują dużo kolagenu, który staje się rusztowaniem dla tworzącej się blizny – śladem jego działania są widoczne przerosty. Osoby po poparzeniach i poważnych urazach mają blizny przerostowe, a jeszcze inną grupę stanowią blizny zanikowe, powstałe w przebiegu trądziku lub po przebytej ospie wietrznej. Musimy pamiętać, że blizn nie można się pozbyć, a jedynie sprawić, by były mniej widoczne. Pomocne są maści na blizny, np. Dermatix, które zawierają substancje wybielające i rozjaśniające.

Jak walczyć z bliznami?

Istnieją domowe metody usuwania blizn, ale trudno stwierdzić, czy są skuteczne. Z pewnością nie zaszkodzą. Ślady po zmianach można smarować sokiem z cytryny lub wodą pozostałą po moczeniu natki pietruszki, a także papką powstałą po zmieszaniu wody z sodą oczyszczoną. W aptekach jest wiele preparatów przeznaczonych do spłycania i wybielania blizn po wszelkich zabiegach operacyjnych, które są znacznie skuteczniejsze. Jedną z nich jest Dermatix, czyli preparat złożony do stosowania miejscowego przyspieszający regenerację tkanek oraz zapobiegający powstawaniu blizn.
Dermatix to przezroczysty, szybko wysychający i utrzymujący odpowiednią wilgotność skóry żel silikonowy do stosowania miejscowego na skórę. Stosuje się go w leczeniu blizn poooperacyjnych, pooparzeniowych i pourazowych. Preparat spłaszcza, zmiękcza i wygładza blizny, łagodzi świąd i uczucie dyskomfortu oraz zmniejsza stopień odbarwienia skóry. Dermatix nakłada się na wszystkie obszary skóry, w tym twarz, okolice stawów i zgięć. Żel szybko wysycha pozostawiając niewidoczną błonę. Opracowany go przy użyciu tych samych długich łańcuchów polimerowych, jakie są zawarte w opatrunkach z żelu silikonowego.

Co robić, gdy blizny są duże

W przypadku blizn, które nie znikają po stosowaniu Dermatixu, jednym ze sposobów leczenia jest mikrodermabrazja, czyli ścieranie kolejnych warstw naskórka poprzez precyzyjnie kontrolowany mikropeeling. Jest to zabieg nieinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny, w jego efekcie blizny ulegają znacznemu wypłaszczeniu. Świeże blizny zanikowe oraz drobne przerostowe leczy się za pomocą nieablacyjnego lasera frakcyjnego, który tworzy w skórze mikrouszkodzenia, a jednocześnie pozostawia wokół nich obszary nienaruszonej tkanki.
Walka z bliznami nie jest łatwa, ale obecnie dysponujemy skutecznymi preparatami, które pomogą ja wygrać. Kupmy Dermatix, którego działanie wspomogą zabiegi przeprowadzane przez dermatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *