Jak usunąć blizny po urazach?

Każda rana zostawia ślad na naszej skórze. Niektóre z nich znikają szybko, a inne zostają z nami na dłużej. Wygląd blizny zależy od indywidualnych cech, miejsca występowania niedoskonałości oraz okoliczności jej powstania. Czy da się je usunąć? Co wybrać – maść na blizny (np. Dermatix) czy zabiegi kosmetyczne?

Skąd się biorą blizny?

Blizna to zmiana skórna powstała poprzez uszkodzenie skóry właściwej i zastąpienie jej tkanką łączną włóknistą. Kiedy rana się goi komórki tkanki łącznej produkują dużo kolagenu, który staje się rusztowaniem dla tworzącej się blizny – śladem jego działania są widoczne przerosty. Osoby po poparzeniach i poważnych urazach mają blizny przerostowe, a jeszcze inną grupę stanowią blizny zanikowe, powstałe w przebiegu trądziku lub po przebytej ospie wietrznej. Musimy pamiętać, że blizn nie można się pozbyć, a jedynie sprawić, by były mniej widoczne. Pomocne są maści na blizny, np. Dermatix, które zawierają substancje wybielające i rozjaśniające.

Jak walczyć z bliznami?

Istnieją domowe metody usuwania blizn, ale trudno stwierdzić, czy są skuteczne. Z pewnością nie zaszkodzą. Ślady po zmianach można smarować sokiem z cytryny lub wodą pozostałą po moczeniu natki pietruszki, a także papką powstałą po zmieszaniu wody z sodą oczyszczoną. W aptekach jest wiele preparatów przeznaczonych do spłycania i wybielania blizn po wszelkich zabiegach operacyjnych, które są znacznie skuteczniejsze. Jedną z nich jest Dermatix, czyli preparat złożony do stosowania miejscowego przyspieszający regenerację tkanek oraz zapobiegający powstawaniu blizn.
Dermatix to przezroczysty, szybko wysychający i utrzymujący odpowiednią wilgotność skóry żel silikonowy do stosowania miejscowego na skórę. Stosuje się go w leczeniu blizn poooperacyjnych, pooparzeniowych i pourazowych. Preparat spłaszcza, zmiękcza i wygładza blizny, łagodzi świąd i uczucie dyskomfortu oraz zmniejsza stopień odbarwienia skóry. Dermatix nakłada się na wszystkie obszary skóry, w tym twarz, okolice stawów i zgięć. Żel szybko wysycha pozostawiając niewidoczną błonę. Opracowany go przy użyciu tych samych długich łańcuchów polimerowych, jakie są zawarte w opatrunkach z żelu silikonowego.

Co robić, gdy blizny są duże

W przypadku blizn, które nie znikają po stosowaniu Dermatixu, jednym ze sposobów leczenia jest mikrodermabrazja, czyli ścieranie kolejnych warstw naskórka poprzez precyzyjnie kontrolowany mikropeeling. Jest to zabieg nieinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny, w jego efekcie blizny ulegają znacznemu wypłaszczeniu. Świeże blizny zanikowe oraz drobne przerostowe leczy się za pomocą nieablacyjnego lasera frakcyjnego, który tworzy w skórze mikrouszkodzenia, a jednocześnie pozostawia wokół nich obszary nienaruszonej tkanki.
Walka z bliznami nie jest łatwa, ale obecnie dysponujemy skutecznymi preparatami, które pomogą ja wygrać. Kupmy Dermatix, którego działanie wspomogą zabiegi przeprowadzane przez dermatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *