Jakie produkty można jeść przy biegunce?

Rozstrój żołądka i nieprzyjemne dolegliwości zdarzają się każdemu z nas. Na szczęście biegunka zazwyczaj trwa krócej niż trzy dni, więc nie musimy zażywać antybiotyków ani innych leków na receptę. Wystarczy zostać w domu, stosować dietę eliminacyjną i zażywać probiotyki. Jakie produkty można jeść? Z czego zrezygnować? Czy można sięgnąć po miód i słodycze?

Co jeść w czasie biegunki? Czy można sięgnąć po miód?

Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna i niskobłonnikowa. Trzeba także dużo pić, ponieważ podczas biegunki stolce przechodzą przez okrężnicę bardzo szybko, co uniemożliwia wchłanianie wody przez organizm. Następstwem tego procesu może być odwodnienie organizmu, utrata elektrolitów i zaburzenie wchłaniania składników odżywczych z pokarmów. W związku z tym zaleca się wypijanie minimum 2 litrów płynów na dobę. Oczywiście, może się zdarzyć, iż po każdej próbie wypicia czegokolwiek będziemy biegać po toalety, ale nie można się zrażać i trzeba pić po kilka łyków. Osoby zmagające się z biegunką powinny także spożywać małe ilości określonych pokarmów co 2-3 godziny. Odpowiednia dieta przy biegunce pomoże złagodzić objawy biegunki będącej chwilowym zaburzeniem pracy układu pokarmowego, które występuje po zjedzeniu choćby czegoś nieświeżego czy podczas tzw. jelitówki. Zdecydowanie trzeba zrezygnować z cukru w każdej postaci, więc nie wolno słodzić herbaty miodem. Nie jedzmy także pełnoziarnistego pieczywa, ostrych przypraw czy produktów zabielanych śmietaną. Lekarze radzą, by zjadać rozgotowany ryż z dodatkiem gotowanej marchewki. Oprócz hamowania biegunki, taki posiłek pozwoli pokryć zapotrzebowanie energetyczne organizmu oraz ukoi głód. Warto zjeść także siemię lniane w postaci kisielu, które hamuje biegunkę i działa osłonowo na ścianę jelita.

Czytaj również  Czy mogę karmić swoje dziecko mlekiem w proszku?

Metody klasycznej medycyny. Działanie probiotyków

Lekarze radzą, by podczas biegunki nie zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Płyny, których można użyć, to, poza zwykłą wodą (polecamy używać butelek filtrujących wodę), herbata, jogurt czy mus jabłkowy. Zdecydowanie odradzane są napoje gazowane. Leki zapierające nie są polecane, gdyż opóźniają usunięcie szkodliwych substancji z przewodu pokarmowego. Specjalista na pewno zaleci zażywanie probiotyków, czyli żywych drobnoustrojów, które wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Spożywanie takich preparatu uzupełnia florę bakteryjną przewodu pokarmowego, która jest niezbędna w procesach trawienia i wchłaniania składników pokarmu oraz do wykształcenia miejscowej odporności.

Niezwykłe zalecenia dietetyczne przy biegunce – a jednak warto sięgnąć po miód?

W czasie biegunki można zjadać niektóre owoce (np. jagody i czarną porzeczkę), warzywa (gotowana marchew i ziemniaki), ale zdecydowanie odradza się spożywanie cukru. Tymczasem jest jeden produkt, który zawiera cukier, a pomaga przy biegunce. Mowa o rzadko spotykanym miodzie wrzosowym, który ma niesamowity aromat. Słodki przysmak jest źródłem witamin A, B, B6 oraz łatwo przyswajalnego żelaza. Ma także działanie moczopędne i bakteriobójcze. Pomaga w stanach zapalnych jelit, żołądka oraz przy biegunce.

Biegunka jest męcząca, ale trwa krótko i szybko o niej zapomnimy. Zadbajmy o odpoczynek, nawodnienie i odpowiednie odżywianie. Zrezygnujmy ze słodkich przysmaków (wyjątkiem jest miód wrzosowy) i ostrych przypraw, po które możemy sięgnąć, gdy organizm wróci do formy.

Czytaj również  Proces rehabilitacji ręki: Jak przywrócić funkcjonalność po urazach i schorzeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *