Kiedy warto zgłosić się do urologa?

Urologia to jedna z dziedzin chirurgii, która skupia się na układzie moczowo – płciowym mężczyzn oraz układzie moczowym kobiet. Niestety wielu pacjentom wizyta u urologa wiąże się z poważnym stresem oraz strachem. Lęk najczęściej jest nieuzasadniony, a dobre przygotowanie przed wizytą może zdecydowanie pomóc i oswoić się z myślą wizyty.

Urolog kojarzy się z wstydliwymi chorobami, jednak to właśnie strach przed badaniem oraz mała znajomość terminologii medycznej mają największy wpływ na strach i zakłopotanie pacjentów przed wizytą u lekarza.

Kiedy warto udać się na wizytę?

Jednym z najczęściej wybieranych zabiegów w gabinecie urologicznym jest obrzezanie. Coraz więcej mężczyzn decyduje się na wspomniany zabieg. Jest on niezbędny w sytuacji kiedy pojawia się problem z niecałkowitym zsuwaniem się napletka lub bólem w czasie odsłonięcia żołędzi. Warto zaznaczyć, że obrzezanie może być całkowite lub częściowe. Co więcej zabieg jest zalecany w sytuacji kiedy u mężczyzny występuje stulejka, czyli zwężenie ujścia napletka. Innym problemem, z którym stykają się mężczyźni jest krótkie wędzidełko. Lekarz może wykonać zabieg podcięcia wędzidełka prąca – aby uwolnić napletek lub wydłużenia wędzidełka – czyli rozcięcia go wzdłuż co powoduje jego wydłużenie.

Urolog zajmuje się również chorobami układu moczowego. Aby dokładnie określić co jest przyczyną schorzenia, niezbędne jest wykonanie badań – ultrasonografia, uroflowmetria i inne specjalistyczne badania. Najczęstszymi problemami, z którymi zgłaszają się pacjenci jest nietrzymanie moczu lub bolesne oddawanie moczu. Często zaniepokojenie budzi krew, piana lub ropa w czasie oddawania moczu. Co więcej mężczyźni coraz chętniej odwiedzają gabinety urologiczne szukając pomocy z problemami narządów płciowych na tle seksualnym. Najczęstszą przyczyną są – zaburzenia erekcji, przedwczesnego wytrysku lub skrzywień prącia.

Czytaj również  Jak poprawić kondycję włosów?

Jak przygotować się do wizyty?

Zanim pacjenta opanuje stres oraz panika przed wizytą warto zastanowić się nad tym, co będzie niezbędne podczas wizyty u lekarza. Niezbędne do postawienia trafnej diagnozy są oczywiście wyniki badań moczu, krwi oraz USG. Co więcej warto zapisać sobie jakie leki były w ostatnim czasie zażywane oraz w jaki sposób objawia się schorzenie. Im więcej informacji pacjent przekaże lekarzowi tym szybszą uzyska pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.