Urologia to jedna z dziedzin chirurgii, która skupia się na układzie moczowo – płciowym mężczyzn oraz układzie moczowym kobiet. Niestety wielu pacjentom wizyta u urologa wiąże się z poważnym stresem oraz strachem. Lęk najczęściej jest nieuzasadniony, a dobre przygotowanie przed wizytą może zdecydowanie pomóc i oswoić się z myślą wizyty.
Urolog kojarzy się z wstydliwymi chorobami, jednak to właśnie strach przed badaniem oraz mała znajomość terminologii medycznej mają największy wpływ na strach i zakłopotanie pacjentów przed wizytą u lekarza.
Kiedy warto udać się na wizytę?
Jednym z najczęściej wybieranych zabiegów w gabinecie urologicznym jest obrzezanie. Coraz więcej mężczyzn decyduje się na wspomniany zabieg. Jest on niezbędny w sytuacji kiedy pojawia się problem z niecałkowitym zsuwaniem się napletka lub bólem w czasie odsłonięcia żołędzi. Warto zaznaczyć, że obrzezanie może być całkowite lub częściowe. Co więcej zabieg jest zalecany w sytuacji kiedy u mężczyzny występuje stulejka, czyli zwężenie ujścia napletka. Innym problemem, z którym stykają się mężczyźni jest krótkie wędzidełko. Lekarz może wykonać zabieg podcięcia wędzidełka prąca – aby uwolnić napletek lub wydłużenia wędzidełka – czyli rozcięcia go wzdłuż co powoduje jego wydłużenie.
Urolog zajmuje się również chorobami układu moczowego. Aby dokładnie określić co jest przyczyną schorzenia, niezbędne jest wykonanie badań – ultrasonografia, uroflowmetria i inne specjalistyczne badania. Najczęstszymi problemami, z którymi zgłaszają się pacjenci jest nietrzymanie moczu lub bolesne oddawanie moczu. Często zaniepokojenie budzi krew, piana lub ropa w czasie oddawania moczu. Co więcej mężczyźni coraz chętniej odwiedzają gabinety urologiczne szukając pomocy z problemami narządów płciowych na tle seksualnym. Najczęstszą przyczyną są – zaburzenia erekcji, przedwczesnego wytrysku lub skrzywień prącia.
Jak przygotować się do wizyty?
Zanim pacjenta opanuje stres oraz panika przed wizytą warto zastanowić się nad tym, co będzie niezbędne podczas wizyty u lekarza. Niezbędne do postawienia trafnej diagnozy są oczywiście wyniki badań moczu, krwi oraz USG. Co więcej warto zapisać sobie jakie leki były w ostatnim czasie zażywane oraz w jaki sposób objawia się schorzenie. Im więcej informacji pacjent przekaże lekarzowi tym szybszą uzyska pomoc.