Kilka zasad, aby bezpiecznie robić zakupy online

W dzisiejszych czasach zakupy online stały się w zasadzie już nasza codziennością. Takie zjawisko jest z resztą o tyle ciekawsze, że jeszcze kilkanaście lat temu wiele osób podchodziło do nabywania w ten sposób produktów w sposób dosyć sceptyczny. Niemniej jednak tak samo jak kiedyś, tak i dziś należy się bezwzględnie stosować do przyjętych zasad bezpiecznego kupowania w sieci. W jaki sposób powinniśmy zatem uskuteczniać takie działanie, aby nie paść ofiarą oszustwa w wirtualnym świecie?

Statystyki na temat zakupów online

Jak pokazują raporty z badań przeprowadzanych przez ekspertów zajmujących się tą tematyką w samym 2018 roku na dokonywanie zakupów w Internecie zdecydowało się ponad 60% Polaków. Mając na uwadze to, że od czasu tych badań minęło już trochę czasu można przypuszczać, że liczba ta wciąż tylko rośnie. Niestety o tym, jak duże jest to pole do działania wiedzą również internetowi oszuści. Optymizmem jednak w tym względzie może napawać to, że jak podaje polska policja, dzięki różnorakim akcjom świadomościowym stale maleje liczba oszustw tego typu.

Sprawdź: https://e-spar.com.pl

Najważniejsze zasady podczas zakupów online

Aby ochronić się przez nadużyciami w sieci warto zastosować kilka praktycznych sposobów. Do najważniejszych kroków zwiększających nasze bezpieczeństwo w sieci należą chociażby częste zmiany haseł w witrynach oraz korzystanie z zaufanych form płatności. W jaki sposób wygląda to w praktyce? Otóż w przypadku haseł jest to dosyć proste i wymaga jedynie naszego zaangażowania i po prostu należy tutaj bezwzględnie stosować zasadę „jeden sklep – jedno hasło”. Dzięki takiej taktyce nawet w przypadku złamania jednego z nich, zachowamy poufność pozostałych. Gdy chodzi natomiast o zasadę korzystania z zaufanych metod płatności to oznacza to dbałość o to, gdzie kierujemy nasze środki. Dlatego też podczas finalizacji transakcji sprawdźmy dokładnie czy strona nie budzi naszych podejrzeń, a jeszcze lepiej złóżmy zamówienie z opcją płatności przy odbiorze towaru. Dzięki temu zyskamy właściwie 100% bezpieczeństwo, gdy realizować będziemy nasze zakupy online.

Czytaj również  Dlaczego warto robić zakupy przez internet?

Zachowaj dowody zakupów online

Na koniec warto też wspomnieć o kwestiach formalnych. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bowiem skuteczność dochodzenia swoich praw u sprzedawcy warto zachować wszelkie dowody, które potwierdzą realizowane przez nas zakupy online w danym źródle. Mamy tutaj więc na myśli paragony, korespondencję i wszystko co można zaliczyć do dowodów na kontakt ze sprzedającym.

Reasumując zatem nasze rozważania można powiedzieć, że najważniejszą zasadą, aby zachować bezpieczeństwo podczas zakupów w sieci jest po prostu to, aby realizować je w sposób świadomy i odpowiedzialny. Bez względu bowiem na wszystko, żadne z zabezpieczeń nie zastąpią naszej czujności. Kiedy więc coś wzbudzi nasz niepokój to nie wahajmy się wyjaśniać wszelkich nieścisłości czy to ze sprzedawcą, czy też przed odpowiednimi organami państwowymi. Pamiętajmy, że realizując zakupy online jesteśmy jako konsumenci chronieni przepisami prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *