Kto powinien pić soki owocowe

Zwykle możemy spotkać się z opinią, że warzywa są zdrowsze od owoców. Mają mniej kalorii i mnóstwo składników odżywczych, z których najpełniej korzysta się wtedy, gdy spożywane są pod postacią soków. Są jednak sytuacje, w których lepiej wybrać koktajle owocowe. Kto właściwie powinien je pić i dlaczego?

Jakie właściwości mają świeże soki owocowe?

Każdy z nas dobrze wie o tym, że owoce są cennym źródłem witamin i minerałów – przede wszystkim A, B, C, E, potasu, fosforu, wapnia i żelaza. Żeby zwiększyć ich dawkę warto spożywać soki. Do przygotowania jednej szklanki koktajlu zużywa się około 0,5 kg owoców, a więc trafia do niej rzeczywiście bardzo dużo substancji odżywczych.

Owoce zawierają również fruktozę, czyli węglowodany proste, które są łatwo przyswajane przez organizm i szybko podnoszą poziom insuliny we krwi. Odpowiadają za tworzenie glikogenu mięśniowego, który jest bardzo ważny podczas wysiłku fizycznego.

Należy jednak pamiętać, że najbardziej wartościowe są świeżo wyciskane soki. Te z kartonów mają znacznie mniej atrakcyjny skład, gdyż są poddawane pasteryzacji. Poza tym zwykle dodaje się do nich wodę. Wiele sklepowych soków jest dosładzanych. Różnego rodzaju konserwanty również nie są wcale rzadkością. Jak zapewnić sobie stały dostęp do świeżych soków? Należy kupić wyciskarkę (ewentualnie dobrą sokowirówkę) i korzystać z niej jak najczęściej.

Czytaj również  Sztuka parzenia: Techniki i triki dla doskonałej kawy i herbaty w domu

Jak i kiedy korzystać z zalet soków owocowych?

attraktive junge frau mit tomatensaft

Opisane powyżej właściwości świeżych soków z owoców sprawiają, że są one idealne dla osób, które są aktywne fizycznie. Podczas biegania, jazdy na rowerze czy ćwiczeń na siłowni pocimy się, tracąc w ten sposób dużo wody i potasu. Uprawianie sportu wiąże się również ze sporym wysiłkiem dla mięśni, które wymagają potem regeneracji. Żeby uzupełnić wszystkie utracone podczas treningu składniki warto wypić sok.

Jakie owoce należy wybierać do koktajli, które będą przyrządzane zaraz po uprawianiu sportu? Żeby organizm mógł dostać odpowiednią dawkę potasu warto wrzucić do wyciskarki banany, morele, jagody czy kiwi. Cytrusy, czarne porzeczki, kiwi, aronia mają dużo witaminy C, ale nie tylko. Nie zapominajmy o rodzimych jabłkach oraz egzotycznym ananasie.

Skąd brać pomysły na dobre i zdrowe soki, w sam raz dla aktywnych? Przepisów możemy poszukać w sieci, ale przecież samodzielne ich tworzenie, to jeszcze ciekawszy pomysł. Podczas wymyślania nowych koktajli należy kierować się własnym smakiem, ale powinniśmy także starać się tworzyć soki, które cechuje duża różnorodność. Dzięki temu będą miały więcej witamin i składników mineralnych.

Soki owocowe należy pić po treningu. To najlepszy sposób na efektywne uzupełnienie glikogenu i zregenerowanie mięśni. Poza tym spożycie koktajlu z owoców wpływa na nagłe podniesienie poziomu cukru, który jednak równie szybko opada i wtedy tracimy siły. Czyli przed ćwiczeniami wybieramy wodę, a po nich świeżo wyciskany sok z owoców.

Czytaj również  Dlaczego warto wybierać produkty ekologiczne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *