Nerwy? Stres? Zobacz, jak kojąco działa olejek eteryczny z bergamotki

Stresujące sytuacje zdarzają się każdemu, a sposobów na radzenie sobie z nimi jest kilka. Specjaliści polecając aromaterapię – po trudnym dniu warto wziąć ciepło kąpiel i rozgrzać olejek, którego zapach wypełni pomieszczenie. Jednym ze szczególnie polecanych jest olejek eteryczny z bergamotki, który pozwala odpocząć i zrelaksować się.

Czym jest bergamotka?

Bergamotka to owoc cytrusowy, który wyglądem przypomina niezbyt dojrzałą pomarańczę. Jest cierpki i nie nadaje się do jedzenia na surowo. Roślinę hoduje się w celach ozdobnych i dla pozyskania ze skórek olejku aromatycznego – niezastąpionego w aromaterapii i przy produkcji kosmetyków. Olejek otrzymuje się poprzez wyciskanie skórek dojrzałych owoców tuż po ich zerwaniu z drzewa.

Te które już opadły, również są wykorzystywane, ale istnieje ryzyko, że olejek będzie gorszej jakości. Z owoców bergamotki można także wyciskać sok. Pozostałe resztki można poddać procesowi destylacji parowej, w wyniku której również otrzymuje się olejek, ale znacznie gorszej jakości.

Aromatyczne związki lotne zawarte w olejku z bergamotki

Olejek zawiera 93–96% substancji lotnych: limonen (40%), linalol (8%), octan linalolu (28%) i inne. Olejek zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze, więc jest pomocny w leczeniu infekcji oraz w leczeniu schorzeń skórnych – działa antyseptycznie i ściągająco, łagodzi podrażnienia, pomaga w leczeniu łuszczycy i opryszczki. Ponadto wspomaga pracę systemu sercowo-naczyniowego, pobudza trawienie i chroni wątrobę przed uszkodzeniami, działa moczopędnie, a także łagodzi bóle, m.in. migrenowe. Ma bardzo przyjemny zapach, więc jest używana do aromatyzowania herbata – czarna z dodatkiem bergamotki nosi nazwę Earl Grey – i słodyczy (głównie cukierków). W przemyśle kosmetycznym stanowi substancję zapachową perfum i mydeł.

Czytaj również  Pięć produktów niezbędnych w każdej kuchni

Bergamotka w aromaterapii. Łagodzenie stanów nerwowości

Olejek eteryczny z tej rośliny korzystnie wpływa na układ nerwowy, więc jest stosowany jest w aromaterapii do niwelowania stanów przemęczenia i stresu, działa odprężająco, a nawet działa wspomagająco podczas leczenia depresji. Warto nalewać go do domku czy pojemnika do aromaterapii, gdy żyjemy w stresie i jesteśmy przemęczeni. Taki stan często towarzyszy przeziębieniu, na które bergamotka też pomoże. Jeśli aromaterapia nie wystarczy, można zrobić inhalacje z wykorzystaniem olejku. Ma on także działanie znieczulające, gdyż potrafi osłabić wrażliwość nerwów na ból. Jest często stosowany przy bólach, skurczach i stanach napięć w mięśniach. Aby skorzystać z tego dobroczynnego działania, wystarczy dodać do tzw. oleju bazowego (np. olejku arganowego) kilka kropli oleju z bergamotki i wmasować w bolące miejsce. Olejek jest bardzo aromatyczny, więc dodaje się go także do czarnej herbaty tworząc aromatyczny napój.
Stres niestety towarzyszy nam każdego dnia, a gdy ten był wyjątkowo trudny, sięgnijmy po olejek z bergamotki, który ma działanie wyciszające i relaksujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *