Orzechy do prania – naturalne sposoby prania

Choć może brzmieć to dziwnie, pranie z użyciem orzechów to skuteczny i przede wszystkim, naturalny sposób na czyszczenie ubrań. Z pewnością docenią je alergicy i osoby, którym zależy na ekologicznym trybie życia. W jaki sposób można wykorzystać orzechy do prania?

Orzechy do prania – jak to działa?

Już na początku warto wspomnieć, że do ekologicznego prania nie będą nadawać się byle jakie orzechy. Do tego celu stosuje się specjalny gatunek – Sapindus Mucorossi, który pochodzi z Indii i Nepalu. Orzechy te rosną na wysokich drzewach, które mogą owocować nawet przez 90 lat. Do prania używa się jedynie łupin, które zawierają swojego rodzaju mydło.

Tajemniczym składnikiem orzechów do prania jest Saponina. W kontakcie z ciepłą wodą substancja ta zaczyna się pienić. Ma ona działanie bakterio i grzybobójcze. Dzięki temu, orzechy mogą zastępować chemiczne detergenty i stanowić skuteczną alternatywę dla proszków i płynów, których nie chcą stosować osoby mające problemy z uczuleniami skórnymi lub cenią sobie naturalne rozwiązania.

Niewątpliwą zaletą orzechów do prania jest to, że można je stosować zarówno w pralce, jak i podczas prania ręcznego. Można to robić w następujący sposób:

  • Metoda prania w pralce:
Czytaj również  Jak dbać o higienę soczewek i oczu?

W zależności od objętości prania, należy umieścić od 6 do 9 łupinek w materiałowym woreczku lub skarpetce. Następnie, należy pokruszyć orzechy do prania, np. przy pomocy młotka lub tłuczka do mięsa. Bez wyjmowania orzechów z worka/skarpetki należy umieścić je w pralce.

  • Metoda prania ręcznego:

Podobnie, jak w przypadku mycia w pralce, ilość łupin zależy od objętości prania. Od 3 do 6 orzechów należy wrzucić na 15 minut do gotującej się wody. Mieszanki można używać jak zwykłego środka piorącego.

Jakie są zalety używania orzechów do prania?

Pranie w ten sposób jest przede wszystkim naturalne. Nie używa się żadnych chemicznych substancji. Jest to szczególnie ważne dla osób o wrażliwej skórze, skłonnej do podrażnień. Orzechy do prania są również rozwiązaniem ekologicznym, przyjaznym dla środowiska. Wodą pozostałą z prania można bez obaw podlewać ogródek.

Nieocenioną zaletą jest również ich ekonomiczność. Paczka orzechów do prania kosztuje ok. 30 zł i wystarczy jej średnio na rok prania z częstotliwością 2-3 razy w tygodniu. Jest to możliwe, ponieważ orzechy nie zużywają się po pierwszym praniu i można wykorzystywać je jeszcze kilkukrotnie. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze.

Orzechy do prania są również przyjazne dla tkanin. Można je stosować nawet do najdelikatniejszych z nich. Ten naturalny środek czyszczący można wykorzystywać również do mycia naczyń. Doskonale poradzi sobie z konserwacją złota i srebra. Można go stosować również jako uniwersalny środek myjący, którym usuwa się zabrudzenia z mebli i podłóg. Dzięki delikatnemu działaniu nie uszkodzi paneli, ani parkietu.

Czytaj również  Jak bezpiecznie łączyć leki przeciwbólowe?

Czy używanie orzechów do prania może mieć wady?

Wymienione właściwości orzechów brzmią bardzo obiecująco, ale jakie są negatywne strony używania orzechów do prania? Przede wszystkim, nie nadają się one do wywabiania znacznych zabrudzeń. Nie zaleca się również stosowania orzechów do prania polarów, ponieważ mogą one uszkodzić materiał i posklejać jego włókna. Odzież prana w orzechach może również szybko szarzeć, ponieważ ten naturalny środek piorący nie zawiera wybielacza.

Wywar przygotowany z orzechów do prania szybko się psuje i należy go jak najszybciej zużyć. Jednak nie ma wątpliwości, że orzechy to skuteczny środek myjący, który znajdzie wiele zastosowań w codziennym użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *