Skuteczny sposób leczenia nadwagi

Chorobliwa nadwaga i otyłość staje się prawdziwym problemem cywilizacyjnym, związanym z niezdrowym trybem życia – unikaniem aktywności fizycznej, spożywaniem kalorycznych posiłków, siedzącą pracą. Nie zawsze tradycyjne metody walki na nadprogramowymi kilogramami okazują się skuteczne – czasem trzeba wdrożyć bardziej inwazyjną terapię, po której pacjent redukuje ilość spożywanych posiłków. Jak działa balon żołądkowy i kiedy się go stosuje?

Uczucie głodu to sygnał, że organizm potrzebuje składników pokarmowych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. U osób z nadwagą często jednak uczucie głodu bywa permanentne – nie jest oznaką rzeczywistych potrzeb organizmu, a jedynie przyczynia się do znacznego zwiększenia masy ciała. Przyzwyczajony do pochłaniania dużej ilości kalorii żołądek wysyła do mózgu sygnał, a pacjent jest nieustannie głodny. Właśnie z myślą o takich osobach specjaliści opracowali innowacyjną metodę walki ze zbędnymi kilogramami, jaką jest balon żołądkowy. Wprowadzenie do przewodu pokarmowego wypełnionego płynem balonika zdecydowanie zmniejsza uczucie głodu, a tym samym ilości przyjmowanych w ciągu doby pokarmów. Dzięki temu osoby cierpiące na nadwagę mogą w szybkim czasie zrzucić nadprogramowe kilogramy i uzyskać szczuplejszą sylwetkę. Jakie są wskazania do zabiegu i kiedy się go przeprowadza?

Jak działa balon żołądkowy?

Balon żołądkowy
Balon żołądkowy (źródło: https://zaufanekliniki.pl/balon-zoladkowy-wypelniony-plynem-fizjologicznym-bib)

Balon żołądkowy zwiększa uczucie sytości, a osoba borykająca się z nadwagą przestaje odczuwać permanentny głód. Umieszczony w przewodzie pokarmowym balon napina bowiem ściany żołądka, co stanowi dla organizmu wyraźny sygnał, a spożywane posiłki są mniejsze i nie tak częste jak wcześniej. Na ogół balon żołądkowy nie przekracza 750 ml, nie jest też umieszczany w organizmie pacjenta na stałe – zazwyczaj wprowadzany jest na okres do pół roku – przez ten czas osoba poddawana zabiegowi traci dawne nawyki żywieniowe i zaczyna odżywiać się bardziej racjonalnie. Ten sposób leczenia nadwagi jest stosowany od wielu lat i zapewnia spektakularne rezultaty.

Czytaj również  Rodzaje przetworów warzywnych i owocowych

Kiedy należy zdecydować się na balon żołądkowy?

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest oczywiście znaczna nadwaga i otyłość – lekarze rekomendują jego wykonanie, gdy wskaźnik  BMI przekracza 27. Dodatkowym wskazaniem do zabiegu jest również brak satysfakcjonujących rezultatów odchudzania. Balon żołądkowy jest stosowany, gdy zawodzą tradycyjne próby zrzucania zbędnych kilogramów – zdrowa i niskokaloryczna dieta czy wzmożona aktywność fizyczna na siłowni. Bardzo często metoda ta jest wykorzystywana przed operacją chirurgicznego zmniejszenia objętości żołądka – żeby przyzwyczaić pacjenta do spożywania mniejszej ilości posiłków i tym samym osiągnąć lepsze rezultaty bypassa żołądkowego. Dodatkowo balon żołądkowy jest stosowany w przypadku osób cierpiących na rozmaite choroby, których chirurgiczne leczenie jest niemożliwe ze względu na zbyt duży stopień nadwagi czy otyłości. W takiej sytuacji balon żołądkowy traktowany jest jak przygotowanie do zabiegów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *