Coraz więcej osób boryka się różnego typu dolegliwościami ze strony układu sercowo-naczyniowego. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, której nie wolno bagatelizować. Zwiększa ona ryzyko zawału sercu, udaru mózgu i przeróżnych schorzeń. Konieczne jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia i kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Farmakoterapia to jedno, ale oprócz stosowania leków obniżających ciśnienie, warto wspomóc się domowymi sposobami. Jest ich sporo i co najważniejsze, są skuteczne.
Kontrolowanie ciśnienia
Wszyscy w mniejszym lub większym stopniu narażają swoje serce na destruktywne czynniki zewnętrzne, które niestety obciążają je i są przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Wysokie ciśnienie jest coraz częściej występującą dolegliwością, która dotyka nie tylko starsze osoby. Już nawet młodzi ludzie borykają się z nadciśnieniem tętniczym. Nie powinniśmy się jednak skupiać wyłącznie na farmakologicznych metodach leczenia tej choroby. Do dyspozycji jest wiele naturalnych sposobów, które pomagają przy zbyt wysokim ciśnieniu krwi. W wielu przypadkach mogą nie tylko wspomóc terapię, ale wręcz zastąpić leki. Ważne jest przy nadciśnieniu regularne kontrolowanie jego parametrów. Warto wyposażyć się w dobrej jakości ciśnieniomierz marki Omron. Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że mamy nieprawidłowe ciśnienie. Ponadto można prowadzić dzienniczek i zapisywać w nim pomiary swojego ciśnienia. Jeśli nie uda się domowymi sposobami skutecznie obniżyć ciśnienia, konieczne jest podjęcie się leczenia farmakologicznego. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne mierzenie ciśnienia.
Jak poradzić sobie z nadciśnieniem metodami naturalnymi?
Każdy z nas potrzebuje codziennej dawki ruchu, szczególnie jeśli borykamy się z nadciśnieniem tętniczym. Zalecane są codzienne spacery. Wystarczy nawet trzydzieści minut dziennie. Chodzi o to, aby organizm się ruszał, przez co serce będzie sprawniej pompowało krew i dotleniało komórki całego ciała. Ważne jest także to, aby regularnie brać kilka głębokich wdechów, co wyjdzie nam na zdrowie i ustabilizuje ciśnienie. Chodzi o to, aby oddechy były głębokie i spokojne. Praktykowanie tego sprzyja redukcji hormonów stresowych, co z kolei przekłada się na obniżenie ciśnienia krwi.
Niezwykle ważną kwestią przy nadciśnieniu tętniczym jest odpowiednie odżywianie się. Dieta powinna być jak najmniej przetworzona, bogata w naturalne produkty zawierające witaminy i minerały. Szczególnie ważny w diecie jest przy nadciśnieniu potas. Tym bardziej, jeśli ktoś stosuje leki na obniżenie ciśnienia, które mają działanie moczopędne. Konieczne jest uzupełnianie na bieżąco utraconego potasu wraz z moczem. Z jadłospisu powinna zniknąć zwykła sól. Należy ograniczyć jej stosowanie i zastąpić solę morską, himalajską. Nie powinno się przekraczać dziennej dawki – połowy łyżeczki soli. Przekąski ją zawierające powinny odejść w zapomnienie. Warto też sięgać po produkty bogate w magnez i fenole takie jak ciemna czekolada. Obowiązkowo powinno się rzucić używki, szczególnie palenie papierosów, co drastycznie podnosi ciśnienie krwi. Pomocne są zioła takie jak głóg, dziurawiec i lipa. Zaleca się jeść czosnek, który ma działanie obniżające ciśnienie krwi i ryzyko zwału serca.